Ο καθεδρικός ναός του νησιού που κτίσθηκε πρίν από το 1770 και ανοικοδομήθηκε με δαπάνες κατοίκων του νησιού το 1885. Την εβδομάδα (31/7) της γιορτής του Σωτήρος (6/8) μεταφέρεται εδώ από το Μοναστήρι της Κοίμησης η ασημένια εικόνα της Παναγίας. Η επιστροφή της γίνεται στο Μοναστήρι με τα πόδια (μέσα από μονοπάτια) και την κουβαλούν κυρίως οι νέοι του νησιού.
![Θρησκευτικός Χώρος Θρησκευτικός Χώρος](/_tp_media/icons/object_types/5876_t.png)
![Εκκλησία Εκκλησία](/_tp_media/icons/object_types/5876_t.png)
Μεταμόρφωση του Σωτήρος
Χαρακτηριστικά
Υψόμετρο (μέτρα) | : | 18 |
Χρονική Αναφορά | : | 18ος Αιώνας μ.Χ. |
Πρόσβαση | : | ![]() |
Προσιτό | : | ![]() |
Διάρκεια Επίσκεψης | : | 15 λεπτά |
Περισσότερα
Παρόμοια: Θρησκευτικοί Χώροι
ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ