Ο όμορφος φάρος, Κοκκινόπουλο Ψαρών, του νησιού στο ΝΑ άκρο του, στο ακρωτήρι του Αγίου Γεωργίου. Ο χωματόδρομος που οδηγεί σε αυτόν ανοίχθηκε πρόσφατα. Μέχρι τότε η μόνη πρόσβαση ήταν από ανηφορικό μονοπάτι που ξεκινούσε από τον δρόμο που κατέληγε στην παραλία Φανάρι. Ο φάρος κατασκευάσθηκε το 1909, από την Γαλλική Εταιρεία Οθωμανικών φάρων, και ενώ το νησί ήταν ακόμη υπό Τουρκική κατοχή. Είχε εστιακό ύψος 78 μέτρων και φωτοβολία έως 25 ν.μ. ενώ ο κυκλικός του πύργος έχει ύψος 14.5 μέτρα.
![Κατασκευή Κατασκευή](/_tp_media/icons/attributes/6009_t.png)
![Φάρος Φάρος](/_tp_media/icons/object_types/5893_t.png)
Φάρος Κοκκινόπουλο Ψαρών
Χαρακτηριστικά
Υψόμετρο (μέτρα) | : | 77 |
Χρονική Αναφορά | : | 1909 |
Πρόσβαση | : | ![]() |
Προσιτό | : | ![]() |
Διάρκεια Επίσκεψης | : | 45 λεπτά |
Περισσότερα
Παρόμοια: Κατασκευές
ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ