Τρισυπόστατη εκκλησία προς τιμή των Αγίων Αναργύρων, του Αγίου Βασιλείου και της Αγίας Κυριακής. Η εκκλησία οικοδομήθηκε με την προσπάθεια και την οικονομική υποστήριξη της κας Δέσποινας Φαλούκα, ιατρού, μικροβιολόγου και χημικού, η οποία ολοκλήρωσε το έργο της το 1997, και απεβίωσε το 2017 (ο τάφος της βρίσκεται στο πίσω μέρος της εκκλησίας). Από τον διάκοσμο του ναού ξεχωρίζει το χρυσοποίκιλτο ψηφιδωτό της οροφής της.
![Θρησκευτικός Χώρος Θρησκευτικός Χώρος](/_tp_media/icons/object_types/5876_t.png)
![Εκκλησία Εκκλησία](/_tp_media/icons/object_types/5876_t.png)
Άγιοι Ανάργυροι - Άγιος Βασίλειος - Αγία Κυριακή
Χαρακτηριστικά
Υψόμετρο (μέτρα) | : | 26 |
Χρονική Αναφορά | : | 1997 |
Πρόσβαση | : | ![]() |
Προσιτό | : | ![]() |
Διάρκεια Επίσκεψης | : | 15 λεπτά |
Περισσότερα
Παρόμοια: Θρησκευτικοί Χώροι
ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ