Το μονοπάτι που οδηγούσε στην είσοδο του ναού ονομάστηκε Ιερά Οδός και είχε τελετουργικό χαρακτήρα. Όσοι έφταναν στους Δελφούς για να ζητήσουν χρησμό, έπρεπε την 9η μέρα του μήνα να ακουλουθήσουν την Ιερά Οδό για να λάβουν σειρά προτεραιότητας.
![Πολιτιστικό Αξιοθέατο Πολιτιστικό Αξιοθέατο](/_tp_media/icons/object_types/5879_t.png)
![Αρχαιολογικός Χώρος Αρχαιολογικός Χώρος](/_tp_media/icons/object_types/5870_t.png)
Ιερά Οδός
Χαρακτηριστικά
Υψόμετρο (μέτρα) | : | 557 |
Πρόσβαση | : | ![]() |
Προσιτό | : | ![]() |
Κατηγορία Κόστους | : | ![]() |
Διάρκεια Επίσκεψης | : | 2 ώρες |
Περισσότερα