Η περιήγηση στον αρχαιολογικό χώρο της Δήλου είναι μία μοναδική αλλά και ταυτόχρονα κουραστική εμπειρία, ιδιαίτερα κατά τους καλοκαιρινούς μήνες με την ζέστη και τον ήλιο. Ανάμεσα στα πολλά καλά της η Δήλος είναι και το νησί του Αιγαίου με την μεγαλύτερη ηλιοφάνεια! Κατά την είσοδο του επισκέπτη στον χώρο, μαζί με το εισιτήριο που πληρώνει λαμβάνει και έναν μικρό οδηγό - χάρτη για την καλύτερη περιήγησή του στον αρχαιολογικό χώρο. Εκεί προτείνονται τρείς ομάδες διαδρομών ανάλογα με τον χρόνο που διαθέτει ο επισκέπτης και τις αντοχές του. Η γαλάζια διαδρομή 1 (διάρκειας περίπου 90'), η γαλάζια - πράσινη διαδρομή 2 (διάρκειας 3 ωρών) και η γαλάζια - πράσινη - καφέ διαδρομή 3 (διάρκειας περίπου 5 ωρών). Με κόκκινα τετράγωνα (A, B, C, D, E) σημειώνονται θέσεις με πανοραμική θέα, στις οποίες υπάρχουν πινακίδες με την κάτοψη του χώρου, ενώ πινακίδες πληροφόρησης έχουν τοποθετηθεί στα σημαντικότερα μνημεία.
![Πολιτιστικό Αξιοθέατο Πολιτιστικό Αξιοθέατο](/_tp_media/icons/object_types/5879_t.png)
![Αρχαιολογικός Χώρος Αρχαιολογικός Χώρος](/_tp_media/icons/object_types/5870_t.png)
Περιήγηση στον Αρχαιολογικό Χώρο της Δήλου
Χαρακτηριστικά
Υψόμετρο (μέτρα) | : | 9 |
Χρονική Περίοδος | : | Ελληνιστική Περίοδος |
Περισσότερα