Την εποχή της ανεξαρτησίας της Δήλου (314-166 πχ.) οι ηγεμόνες των Ελληνιστικών Κρατών συναγωνίζονταν στην επιδεικτική οικοδόμηση λαμπρών κτιρίων στο Ιερό Νησί. Ο βασιλιάς των Μακεδόνων Φϊλιππος Ε' (εγγονός του Αντίγονου Γονατά) οικοδόμησε περί το 210πχ. την ομώνυμη Στοά. Λίγα χρόνια αργότερα, πίσω από την Στοά του Φιλίππου, προστέθηκε μία ακόμη Στοά, η Δυτική, ανοικτή στην προκυμαία και το λιμάνι, που χρησιμοποιήθηκε για εμπορικούς σκοπούς.
![Πολιτιστικό Αξιοθέατο Πολιτιστικό Αξιοθέατο](/_tp_media/icons/object_types/5879_t.png)
![Αρχαιολογικός Χώρος Αρχαιολογικός Χώρος](/_tp_media/icons/object_types/5870_t.png)
Στοά του Φιλίππου του Ε'
Χαρακτηριστικά
Υψόμετρο (μέτρα) | : | 6 |
Χρονική Περίοδος | : | Ελληνιστική Περίοδος |
Περισσότερα