Το Ηρώον του Ολοκαυτώματος στην ομώνυμη πλατεία στο κέντρο του οικισμού. Στην στήλη του αναγράφονται τα ονόματα των πεσόντων Ψαριανών και οι στίχοι του επιγράμματος (1825) του Διονύσιου Σολωμού: 'Στων Ψαρών την ολόμαυρη ράχη - Περπατώντας η Δόξα μονάχη - Μελετά τα λαμπρά παλικάρια - Και στην κόμη στεφάνι φορεί - Γεναμένο από λίγα χορτάρια - Που είχαν μείνει στην έρημη γη'.
![Πολιτιστικό Αξιοθέατο Πολιτιστικό Αξιοθέατο](/_tp_media/icons/object_types/5879_t.png)
![Μνημείο Μνημείο](/_tp_media/icons/object_types/5895_t.png)
Ηρώον Ολοκαυτώματος
Χαρακτηριστικά
Υψόμετρο (μέτρα) | : | 5 |
Χρονική Αναφορά | : | Δευτέρα 21 Ιουνίου 1824 |
Χρονική Περίοδος | : | Ελληνική Επανάσταση |
Πρόσβαση | : | ![]() |
Προσιτό | : | ![]() |
Διάρκεια Επίσκεψης | : | 10 λεπτά |
Περισσότερα
Παρόμοια: Πολιτιστικά Αξιοθέατα
ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ