Το πολύ όμορφο εκκλησάκι του Αη-Γιώργη θα συναντήσουμε στην διάσχιση του πανέμορφου Μονοπατιού 2 ή δρόμου των πλακών. Βρίσκεται στο 1/3 (στα 700 μέτρα) περίπου του μονοπατιού, με σημείο εκκίνησης τα Γύφτικα, και στα 2/3 από την Πάνω Χώρα. Το Μονοπάτι 2 ονομάζεται και 'Δρόμος των Πλακών' γιατί περίπου 400 μέτρα από τον Αη-Γιώργη, κατηφορίζοντας προς την Χώρα, είναι λιθοστρωμένο με πλατιές πλάκες (χαραγμένο πάνω σε παλιά διαδρομή μεταλλωρύχων) και αποτελεί ένα από τα πιό γνωστά αξιοθέατα του νησιού.
![Θρησκευτικός Χώρος Θρησκευτικός Χώρος](/_tp_media/icons/object_types/5876_t.png)
![Εκκλησία Εκκλησία](/_tp_media/icons/object_types/5876_t.png)
Αγιος Γεώργιος στις Πλάκες
Χαρακτηριστικά
Υψόμετρο (μέτρα) | : | 435 |
Πρόσβαση | : | ![]() |
Προσιτό | : | ![]() |
Διάρκεια Επίσκεψης | : | 1 ώρα |
Περισσότερα
Παρόμοια: Θρησκευτικοί Χώροι
ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ