Από την Αφησιά της Μικράς Ασίας έφεραν την εικόνα της Παναγίας οι πρόσφυγες κάτοικοι της Σάρτης. Ο Ιερός Ναός της Κοιμήσεως της Θεοτόκου είναι ένα από τα στολίδια της Σάρτης και παλιότερα την ημέρα της Κοιμήσεως η Σάρτη πλημμύριζε από κόσμο που ερχόταν για να δει την περιφορά της εικόνας και να συμμετάσχει στους εορτασμούς. Πλέον η εικόνα μένει στην εκκλησία αλλά παρ' όλα αυτά η μέρα γιορτάζεται με ευλάβεια και λαμπρότητα.
![Θρησκευτικός Χώρος Θρησκευτικός Χώρος](/_tp_media/icons/object_types/5876_t.png)
![Εκκλησία Εκκλησία](/_tp_media/icons/object_types/5876_t.png)
Church of the Dormition of the Virgin Mary
Χαρακτηριστικά
Υψόμετρο (μέτρα) | : | 19 |
Πρόσβαση | : | ![]() |
Προσιτό | : | ![]() |
Κατηγορία Κόστους | : | ![]() |
Περισσότερα