Η μοναδική είσοδος της Κάτω Πόλης από τη στεριά χτίστηκε το 1708 και διαδέχτηκε προγενέστερη πύλη των Ενετών. Μπροστά από την πύλη υπήρχε θαλάσσια τάφρος και η είσοδος στην οχυρωμένη πόλη γινόταν με κινητή ξύλινη γέφυρα. Σήμερα σώζονται κάποια μέρη της.
![Πολιτιστικό Αξιοθέατο Πολιτιστικό Αξιοθέατο](/_tp_media/icons/object_types/5879_t.png)
![Μνημείο Μνημείο](/_tp_media/icons/object_types/5895_t.png)
Πύλη Ξηράς
Χαρακτηριστικά
Υψόμετρο (μέτρα) | : | 20 |
Χρονική Περίοδος | : | Ενετοκρατία |
Πρόσβαση | : | ![]() |
Προσιτό | : | ![]() |
Κατηγορία Κόστους | : | ![]() |
Διάρκεια Επίσκεψης | : | 10 λεπτά |
Περισσότερα