Στην Στεμνίτσα, από τα χρόνια της Τουρκοκρατίας, αναπτύχθηκε η τέχνη της μεταλλοτεχνίας. Η τέχνη αυτή διδάσκεται μέχρι και σήμερα στην δημόσια σχολή της Αργυροχρυσοχοίας του χωριού, η οποία στεγάζεται σε εντυπωσιακό κτίριο που έχει κατασκευασθεί το 1926.
![Κατασκευή Κατασκευή](/_tp_media/icons/attributes/6009_t.png)
![Σχολείο Σχολείο](/_tp_media/icons/object_types/5879_t.png)
Σχολή Αργυροχρυσοχοϊας
Χαρακτηριστικά
Υψόμετρο (μέτρα) | : | 1073 |
Χρονική Αναφορά | : | 1926 |
Πρόσβαση | : | ![]() |
Προσιτό | : | ![]() |
Διάρκεια Επίσκεψης | : | 10 λεπτά |
Περισσότερα
ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ